Dňa 25. 5. 2026 sme v škole privítali dcéry nášho rodáka, lekára a spisovateľa Benjamína Tináka, dvojičky PaedDr. Auréliu Plávkovú Tinákovú a PaedDr. Katarínu Brontvai.
Na besede pre žiakov 5. – 9. ročníka spomínali na svojho otca. Pútavým spôsobom nám priblížili pestré zážitky spojené s ich spoločným pobytom v Etiópii, kde Benjamín Tinák pôsobil niekoľko rokov ako lekár. So žiakmi komunikovali nielen po slovensky, ale aj v angličtine.
Vypočuli sme si niekoľko úryvkov z kníh ich otca. Naši žiaci sa vďaka nim zamysleli aj nad tým, kto sú pre nich mama a otec. A možno si niekto prečíta niektorú z prezentovaných kníh aj celú.
Toto milé stretnutie bolo ukončené srdečným potleskom. Tenpre obe spisovateľove dcéry znamenal viac, než akýkoľvek iný. Veď im tlieskali žiaci z ich milovanej Mane, v ktorej ešte ako deti trávili väčšinu prázdninových dní a do ktorej sa stále s radosťou a láskou vracajú.
Dcéry Benjamína Tináka po jeho smrti darovali našej škole niektoré predmety z jeho pozostalosti. Sú umiestnené v našom školskom múzeu, kde je spisovateľovi venovaná osobitná expozícia. Preto ju po skončení besedy navštívili a aj tu si pripomenuli svojho otca.
Ďakujeme!
Pripravila: Mgr. Miroslava Tináková